İyi bir CV nasıl hazırlanır

İyi bir cv nasıl hazırlanır? İş başvurusunda Cv nin önemi nedir ?

Hayalinizde ki işe kavuşmanın veya sahip olmanın yolu öncelikle iyi bir cv oluşturup kendinizi iyi ifade etmekten geçer.  İş hayatının en önemli aşamalarından biri olan cv hazırlama bir evin kapasının anahtarı gibidir.

Doğru anahtarı seçerseniz kapıyı açıp içeri girebilirsiniz. Düşünün ki elinizde bir düzine anahtar var ama hiç birisi gireceğiniz evin kapısını açmıyor içeriye giremiyorsunuz ne zaman ki doğru anahtarı buldunuz o zaman size içeri buyurun diyecek. İş hayatında hazırlayacağınız cv’ler de bu evin anahtarı gibidir. Sizin zorlanmadan iş hayatınıza girmenizi sağlayacaktır.

Bu rekabetçi koşullarda hazırlayacağınız cv’ler sizin farkındalığınızı öne çıkartmalı. “Farklı olan anahtarı keşfetmek”.  İş verenler ve patronlar niçin ve neden sizi işe alacaklarının sorularını cv’de açıkça görebilmelidir. iyi bir cv hazırlarken oluşturmuş olduğunuz bilgilerde kendinizle ilgili hiçbir detay ve ayrıntıyı atlamadığınızdan emin olun ve cv hazırladıktan sonra mutlaka tekrar gözden geçirin. Yakın bir arkadaşınıza da kontrol etmesi için ricada bulunun.

Cv de olması gerekenler nelerdir ?

Cv’nizde temel bilgileri açık ve kolaylıkla ulaşılabilir olmalı: İletişim bilgileriniz, Adres, telefon numarası, mezuniyetiniz, bitirme dereceniz, iş tecrübeleriniz, temel yetkinlikleriniz açık ve net bir şekilde cv’ de yer almalıdır. Cv de yazmış olduğunuz bilgileriniz açık ve okunaklı olmalıdır.

Mülakatı yapacak kişi iş görüşmesinden önce mutlaka cv nizi inceleyecektir.Eğer cv’nizi okurken zorlanır ve anlam karmaşası yaşarsa siz rakiplerinize göre bir sıfır geride başlamış olursunuz. Hiç kimse bu durumu yaşamak istemez. Bu yüzden sizler de cv hazırlarken nasıl ki bir aşçı hazırlamış olduğu yemeği en güzel şekilde malzemesini, tuzunu, baharatını vs en hassas bir şekilde ne az ne de çok katarak yemeye hazır hale getiriyorsa, nasıl ki biraz tuzu fazla olsa o yemek yenmez, yağsız olsa lezzetsiz olur. Sizlerde cv nizi bir aşçının yemek yaparken göstermiş olduğu özenle hazırlayın bu size iş hayatına atılmanızda bir adım daha ileri gitmenizi sağlayacaktır.

Başvurduğunuz firma , kurum hakkında bilgilerinizi ve en önemlisi bu pozisyonla ilgili olan geçmiş tecrübelerinizi,projelerinizi,gelecek düşüncelerinizi de belirtmelisiniz. Kurumsal firma için iş başvurularında artık  infografik cv  istenilmektedir. Bununla ilgili olarak infografik cv hazırlama konusunda ilerde ki günlerde sizlere yardımcı olacağız.

Infografik-cv-ornegi

iyi bir cv nasıl hazırlanır ve Cv de olmaması gerekenler nelerdir ?

Cv’nizde kişiliğiniz ön plana çıkaran kelimelerden kaçınmaya çalışın, özellikle bireysel özelliklerinizi ön plana çıkaran cümleler kurmamaya çalışın. Örneğin, hitabet yeteneğim çok güçlü, iyi bir iletişim becerisine sahibim gibi kişisel yeteneklerinizi dile getirmekten sakının. Bunun yerine kendinizle ilgili daha spesifik ve iş hayatıyla ilgili gerçeklere odaklanın. Örneğin okul hayatında görev aldığınız bir projeden bahsedebilirsiniz. Bu projede takım olarak nasıl çalıştığınız bu takıma liderlik edişinizi, karşılaşmış olduğunuz problemlere nasıl çözümler ürettiğinizi ifade etmeniz sizi diğer adaylardan bir basamak daha yukarı çıkaracaktır.

Yapmış olduğunuz projedeki başarılarınızı anlatırken mümkün olduğu kadar sayılar ve rakamlar kullanın. Gerekirse grafik ve görsellerden yararlanınız.  Örneğin bir tasarım öğrencisi iseniz cv’nizde infografik görsellere yer verin. Daha önce hazırlamış olduğunuz projelerinizi varsa tasarım ödülü almış bir proje çiziminizi bu cv’nize ekleyebilirsiniz.

Gereksiz bilgiler ile cv’nizi doldurup esas hedefinizin ve başvurduğunuz pozisyonun gereklerinden uzaklaşmayın.

Cv hazırlarken nelere dikkat edilmelidir ?

Cv’nizde aynı şeyleri tekrarlamaktan sakının ve mümkün oldukça dil bilgisi ve yazım kurallarına dikkat edin. Dijital ortamda hazırlanan cv’de okunması daha kolay olay yazı tipinin ve puntosunun seçilmesi mülakatı yapacak kişinin daha rahat okumasına yardımcı olacaktır. Bu detay sizin bir adım daha ileriye yol almanızı sağlayacaktır.

Cv yazarken nasıl bir sıralama izlenmelidir ?

iyi bir cv nasıl hazırlanır

cv de neler yazılır

Cv’ye başlarken isim, soy isim, telefon, adres, kısa kişisel bilgiler (doğum tarihi, doğum yeri vs ), üst tarafta olmalıdır. Yine cv de üst alanlarda iş tecrübeleri ve yetenekler olmalıdır. Cv’nin en üst tarafında yer almalıdır. Cv nin alt taraflarında ise hobileriniz ve ilgileriniz daha az öneme sahip olduğunu düşündüğünüz kısımlar yer almalıdır.

Burda ki belirtilen kurallara uyarak iyi bir cv nasıl hazırlanır sorusu bir ölçüde cevaplanmış olur.

 

Genel

2 thoughts on “İyi bir CV nasıl hazırlanır

Comments are closed.